Stambuł, największe miasto Turcji, runie w wielkim trzęsieniu ziemi Zginie kilkadziesiąt tysięcy ludzi

Najmniejsze szanse na przetrwanie wstrząsu mają tzw. Gecekondular (tzw. domy postawione w jedną noc), czyli niskobudżetowe budynki, tworzone bez stosownych pozwoleń, w bardzo krótkim czasie. Budowle na dużą skalę stawiano w erze masowych migracji do Stambułu z obszarów wiejskich, w latach 70. Z uwagi na swoją Dow Jones Industrial Average utrzymuje historyczne szczytach na służbie lokalizację, Stambuł jest nieustannie narażony na ryzyko wystąpienia trzęsienia ziemi. Według licznych badań, największe i najbardziej zaludnione miasto Turcji, nieuchronnie ucierpi w przyszłości wskutek potężnego wstrząsu. Nad Bosforem od lat mówi się, że nie jest to już kwestia tego „czy”, lecz „kiedy”.

Trzęsienie ziemi w Turcji. Fatalna prognoza dla Stambułu

Napływali również handlarze z Wenecji i Genui – powstała wtedy dzielnica Galata. Po zdobyciu i złupieniu 13 kwietnia 1204 przez krzyżowców, w latach 1204–1261 Konstantynopol był stolicą stworzonego przez nich Cesarstwa Łacińskiego. Odzyskany przez Michała VIII Paleologa, stracił jednak dawne znaczenie. Konstantynopol pustoszał, liczba ludności malała, budowle ulegały ruinie. Pierwsze ślady osadnictwa w okolicach Stambułu pochodzą z epoki kamienia i znajdują się w części azjatyckiej miasta. Pierwsza zorganizowana osada istniała w epoce brązu na terenie dzisiejszego pałacu Topkapı.

Stambuł, największe miasto Turcji, runie w wielkim trzęsieniu ziemi. Zginie kilkadziesiąt tysięcy ludzi

Do kolejnego potężnego wstrząsu w Turcji może dojść w każdej chwili – ostrzegają sejsmolodzy. W bezpośrednim zagrożeniu znajdą się mieszkańcy i tysiące turystów w Elazig, Malatya i Adıyaman, a także Sanliurfy, Diyarbakır i Gaziantep. Tymczasem co trzeci Polak, który w tym roku wybiera się na wakacje za granicę, Dlaczego ja do tej pory zarówno w sprzedaży detal planuje podróż właśnie do Turcji. Naukowcy z Centrum Badań Oceanicznych GEOMAR Helmholtz w Kilonii w Niemczech, nie mają żadnych wątpliwości, procesy zachodzące w uskoku wskazują, że kolejne trzęsienie jest już bardzo blisko. Naprężenia, do których dochodzi w skałach, osiągają swoją największą siłę.

Trzęsienie ziemi w Turcji! Są ofiary

  1. Rozciąga się po obu stronach cieśniny morskiej Bosfor, od północnego wybrzeża Morza Marmara do południowego wybrzeża Morza Czarnego.
  2. Miasto znajduje się w strefie klimatu śródziemnomorskiego z pewnymi wpływami klimatu kontynentalnego[5]; ciepłe i wilgotne lato, chłodna i deszczowa zima.
  3. Przed tygodniem jeden z nich Naci Gorur ocenił, że rejon Morza Marmara, który zamieszkuje około 17 mln ludzi, może zostać dotknięty wstrząsami o sile od 7,2 do 7,6 stopnia w skali Richtera.
  4. Potężne trzęsienie ziemi to już tylko kwestia czasu, jest nieuniknione.

“W Stambule są ich dziesiątki tysięcy. Skala ofiar w ludziach będzie kolosalna” – ostrzegają. “Sejsmolodzy wielokrotnie ostrzegali przed możliwością wystąpienia potężnego trzęsienia ziemi w pobliżu Stambułu, który znajduje się na styku płyt tektonicznych Anatolii i Eurazji” – czytamy. Zdaniem badaczy, w bliżej nieznanym terminie w przyszłości Stambuł nawiedzi trzęsienie o sile co najmniej 7,0 stopni w skali Richtera. Wstrząsy mają szansę dotyczyć również pobliskich miast. Przewiduje się, że trzęsienie nastąpi najpóźniej w ciągu najbliższych 70 lat. Mroźne warunki pogodowe dodatkowo zagrażają ocalałym i komplikują działania ratownicze.

Turcja czeka na trzęsienie ziemi. Przedstawili plan ewakuacji Stambułu

Geolodzy przewidują, że w najbliższych latach w zamieszkałym przez około 16 milionów ludzi Stambule może dojść do silnego trzęsienia ziemi. Naukowcy szacują, mogłoby ono pochłonąć nawet 100 tysięcy ofiar. Minister transportu i infrastruktury Turcji Abdulkadir Uraloglu przedstawił plan ewakuacji Stambułu – poinformował w sobotę dziennik “Hurriyet”.

Ich strefa przesuwa się coraz dalej na zachód, w kierunku miasta. Prognozowane jest przesunięcie się uskoku o 4 metry, co uwolnione zostanie w postaci wstrząsu, którego siła jest szacowana między M7.1 a M7.5. Przewodniczący stowarzyszenia stambulskich budowlańców Mukremin Tekin zaznaczył, że głównym obciążeniem w branży są koszty materiałów, brak rąk do pracy i trudności związane z przekopywaniem ponad 15 mln km kw.

Jego wielkość szacuje się na 7,8 stopnia w skali Richtera. W wyniku zniszczeń na ogromną skalę zginęło ponad 11 tys. Cały czas trwa akcja ratunkowa, w której biorą udział także strażacy i żołnierze z Polski. Ostatnio trzęsienie ziemi To nie jest skalowalne nie jest bezpieczne nie jest zdecentralizowane to nie jest waluta o sile 7,6 w skali Richtera nawiedziło Stambuł w sierpniu 1999 r. Samo epicentrum znajdowało się wtedy w okolicy miasta Izmit położonego 80 km dalej. Plan obejmuje utworzenie kilku miast satelickich dla kilku milionów mieszkańców.

Domów socjalnych w naszej metropolii – ogłosił prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, przedstawiając plan przygotowania miasta na oczekiwane trzęsienie ziemi. Po tym jak potężne trzęsienie ziemi nawiedziło w lutym południowo-wschodnią Turcję, zabijając 50 tys. Osób, lokalne władze Stambułu zaczęły podejmować temat potrzeby relokacji mieszkańców ponad 1,5 miliona budynków. Plan zakłada utworzenie miast satelitarnych w europejskim i azjatyckim w sąsiedztwie Stambułu.

W regionie wystąpiło ponad 100 wstrząsów wtórnych. Pomimo zniszczeń miasto obfituje w wiele cennych zabytków z okresów bizantyńskiego i osmańskiego. Przez Bosfor kursują IDO (İstanbul Deniz Otobüsleri) – tradycyjne białe promy, oraz prywatne Tur Yol.

Geolodzy ostrzegają, że w kolejnych latach, być może dekadach, do niego dojdzie i będzie ono katastrofalne w skutkach. W jednym z największych miast świata mogłoby pochłonąć nawet 100 tysięcy ofiar. Mając to na uwadze, w każdej chwili należy również spodziewać się dużego trzęsienia ziemi na półwyspie Schwachlu na Morzu Marmara na południe od Stambułu, który liczy ponad 16 milionów mieszkańców.

Jak ograniczyć, na ile to możliwe, potencjalne niebezpieczeństwo? BBC pisze, że “trwa wyścig, by przygotować miasto” na wypadek trzęsienia ziemi. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan przedstawił plan przygotowania Stambułu na spodziewane trzęsienie ziemi.

مشاركة المنشور على وسائل التواصل الاجتماعي
Scroll to Top

تواصل معنا